RS 200 Open Results 2022

South Cerney Sailing Club

Results are Provisional at 17:10 07/May/2022

Event Date; 7th May 2022

Position Helm Name Crew Name Home Club Under 18 Class Sail No R01 R02 R03 R04 Points
1 Henry Hallam Ashley Hill St Mawes Sailing Club RS 200 1621 1 1 (dsq) 2 4
2 Cliff Milliner Bec Milliner Cotswold Sailing Club RS 200 1289 2 (11) 1 3 6
3 John Teague Naomi Pound BCYC RS 200 1365 (7) 6 2 4 12
4 James Williams Rose Hallam Chew Valley / St Mawes RS 200 1019 (6) 3 5 5 13
5 Chris Baker Jenni Wyatt BCYC RS 200 1690 5 5 3 (15) 13
6 Ioan Lavery Clare Allen CBYC RS 200 1122 (13) 10 6 1 17
7 Matt Banbrook Esther Heathcoate Bowmoor Sailing Club Y RS 200 921 (9) 2 8 9 19
8 David Sweep Alice Sweep Chew Valler Sailing Club RS 200 1466 8 (12) 4 8 20
9 Mark Thomas Nick Williams Broadstairs Sailing Club RS 200 297 (12) 4 12 7 23
10 David Copse Rowan Close Burghfield Sailing Club RS 200 1727 4 (13) 9 11 24
11 Milly Tregaskes Lottie Tregaskes Restronguet Sailing Club Y RS 200 541 10 8 (15) 6 24
12 Nick Smith Hannah Metcalfe-Smith Thornbury Sailing Club RS 200 379 3 (14) 13 13 29
13 Sarah Green David Green Llandegfedd Sailing Club RS 200 1342 11 7 11 (16) 29
14 Toby Banbrook Sam Fewings Bowmoor Sailing Club Y RS 200 993 14 (15) 7 10 31
15 Ian Pickard Ellie Pickard Bowmoor Sailing Club RS 200 1165 15 9 (dsq) 12 36
16 Jamie Fewings Olly Poxon Bowmoor Sailing Club RS 200 244 (17) 16 10 14 40
17 Chris Williams Kathy Williams South Cerney Sailing Club RS 200 209 16 (19) 14 17 47
18 Megan McMorris Emilia Hampton South Cerney Sailing Club Y RS 200 1341 (18) 17 16 18 51
19 Charles Barrett Ava Roberts South Cerney Sailing Club Y RS 200 1381 (19) 18 17 19 54

R01

Position Helm Name Crew Name Home Club Under 18 Class Sail No
1 Henry Hallam Ashley Hill St Mawes Sailing Club RS 200 1621
2 Cliff Milliner Bec Milliner Cotswold Sailing Club RS 200 1289
3 Nick Smith Hannah Metcalfe-Smith Thornbury Sailing Club RS 200 379
4 David Copse Rowan Close Burghfield Sailing Club RS 200 1727
5 Chris Baker Jenni Wyatt BCYC RS 200 1690
6 James Williams Rose Hallam Chew Valley / St Mawes RS 200 1019
7 John Teague Naomi Pound BCYC RS 200 1365
8 David Sweep Alice Sweep Chew Valler Sailing Club RS 200 1466
9 Matt Banbrook Esther Heathcoate Bowmoor Sailing Club Y RS 200 921
10 Milly Tregaskes Lottie Tregaskes Restronguet Sailing Club Y RS 200 541
11 Sarah Green David Green Llandegfedd Sailing Club RS 200 1342
12 Mark Thomas Nick Williams Broadstairs Sailing Club RS 200 297
13 Ioan Lavery Clare Allen CBYC RS 200 1122
14 Toby Banbrook Sam Fewings Bowmoor Sailing Club Y RS 200 993
15 Ian Pickard Ellie Pickard Bowmoor Sailing Club RS 200 1165
16 Chris Williams Kathy Williams South Cerney Sailing Club RS 200 209
17 Jamie Fewings Olly Poxon Bowmoor Sailing Club RS 200 244
18 Megan McMorris Emilia Hampton South Cerney Sailing Club Y RS 200 1341
19 Charles Barrett Ava Roberts South Cerney Sailing Club Y RS 200 1381

R02

Position Helm Name Crew Name Home Club Under 18 Class Sail No
1 Henry Hallam Ashley Hill St Mawes Sailing Club RS 200 1621
2 Matt Banbrook Esther Heathcoate Bowmoor Sailing Club Y RS 200 921
3 James Williams Rose Hallam Chew Valley / St Mawes RS 200 1019
4 Mark Thomas Nick Williams Broadstairs Sailing Club RS 200 297
5 Chris Baker Jenni Wyatt BCYC RS 200 1690
6 John Teague Naomi Pound BCYC RS 200 1365
7 Sarah Green David Green Llandegfedd Sailing Club RS 200 1342
8 Milly Tregaskes Lottie Tregaskes Restronguet Sailing Club Y RS 200 541
9 Ian Pickard Ellie Pickard Bowmoor Sailing Club RS 200 1165
10 Ioan Lavery Clare Allen CBYC RS 200 1122
11 Cliff Milliner Bec Milliner Cotswold Sailing Club RS 200 1289
12 David Sweep Alice Sweep Chew Valler Sailing Club RS 200 1466
13 David Copse Rowan Close Burghfield Sailing Club RS 200 1727
14 Nick Smith Hannah Metcalfe-Smith Thornbury Sailing Club RS 200 379
15 Toby Banbrook Sam Fewings Bowmoor Sailing Club Y RS 200 993
16 Jamie Fewings Olly Poxon Bowmoor Sailing Club RS 200 244
17 Megan McMorris Emilia Hampton South Cerney Sailing Club Y RS 200 1341
18 Charles Barrett Ava Roberts South Cerney Sailing Club Y RS 200 1381
19 Chris Williams Kathy Williams South Cerney Sailing Club RS 200 209

R03

Position Helm Name Crew Name Home Club Under 18 Class Sail No
1 Cliff Milliner Bec Milliner Cotswold Sailing Club RS 200 1289
2 John Teague Naomi Pound BCYC RS 200 1365
3 Chris Baker Jenni Wyatt BCYC RS 200 1690
4 David Sweep Alice Sweep Chew Valler Sailing Club RS 200 1466
5 James Williams Rose Hallam Chew Valley / St Mawes RS 200 1019
6 Ioan Lavery Clare Allen CBYC RS 200 1122
7 Toby Banbrook Sam Fewings Bowmoor Sailing Club Y RS 200 993
8 Matt Banbrook Esther Heathcoate Bowmoor Sailing Club Y RS 200 921
9 David Copse Rowan Close Burghfield Sailing Club RS 200 1727
10 Jamie Fewings Olly Poxon Bowmoor Sailing Club RS 200 244
11 Sarah Green David Green Llandegfedd Sailing Club RS 200 1342
12 Mark Thomas Nick Williams Broadstairs Sailing Club RS 200 297
13 Nick Smith Hannah Metcalfe-Smith Thornbury Sailing Club RS 200 379
14 Chris Williams Kathy Williams South Cerney Sailing Club RS 200 209
15 Milly Tregaskes Lottie Tregaskes Restronguet Sailing Club Y RS 200 541
16 Megan McMorris Emilia Hampton South Cerney Sailing Club Y RS 200 1341
17 Charles Barrett Ava Roberts South Cerney Sailing Club Y RS 200 1381
DSQ Henry Hallam Ashley Hill St Mawes Sailing Club RS 200 1621
DSQ Ian Pickard Ellie Pickard Bowmoor Sailing Club RS 200 1165

R04

Position Helm Name Crew Name Home Club Under 18 Class Sail No
1 Ioan Lavery Clare Allen CBYC RS 200 1122
2 Henry Hallam Ashley Hill St Mawes Sailing Club RS 200 1621
3 Cliff Milliner Bec Milliner Cotswold Sailing Club RS 200 1289
4 John Teague Naomi Pound BCYC RS 200 1365
5 James Williams Rose Hallam Chew Valley / St Mawes RS 200 1019
6 Milly Tregaskes Lottie Tregaskes Restronguet Sailing Club Y RS 200 541
7 Mark Thomas Nick Williams Broadstairs Sailing Club RS 200 297
8 David Sweep Alice Sweep Chew Valler Sailing Club RS 200 1466
9 Matt Banbrook Esther Heathcoate Bowmoor Sailing Club Y RS 200 921
10 Toby Banbrook Sam Fewings Bowmoor Sailing Club Y RS 200 993
11 David Copse Rowan Close Burghfield Sailing Club RS 200 1727
12 Ian Pickard Ellie Pickard Bowmoor Sailing Club RS 200 1165
13 Nick Smith Hannah Metcalfe-Smith Thornbury Sailing Club RS 200 379
14 Jamie Fewings Olly Poxon Bowmoor Sailing Club RS 200 244
15 Chris Baker Jenni Wyatt BCYC RS 200 1690
16 Sarah Green David Green Llandegfedd Sailing Club RS 200 1342
17 Chris Williams Kathy Williams South Cerney Sailing Club RS 200 209
18 Megan McMorris Emilia Hampton South Cerney Sailing Club Y RS 200 1341
19 Charles Barrett Ava Roberts South Cerney Sailing Club Y RS 200 1381